Przygotowania

Bilet
Bilet lotniczy do Australii pochłania zdecydowanie największą część budżetu przeznaczonego na podróż. Przelot ze względu na daleką trasę z reguły wiąże się z przesiadką w jednym z krajów arabskich lub azjatyckich. Bezpośrednio do Australii można przykładowo polecieć z Londynu. Krótki przelot z Warszawy z przesiadką w Dubaju oferują linie Emirates. Te dwie opcje z reguły jednak są co najmniej kilkaset złotych droższe.

Wiza
Każdy obywatel Polski i UE który planuje odwiedzić Australię na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i posiada ważny paszport może ubiegać się online o bezpłatną wizę turystyczną eVisitor. Jest to najprostszy sposób na uzyskanie zezwolenia na pobyt turystyczny w Australii. Wystarczy wypełnić wniosek online na stronie:
http://uk.embassy.gov.au/lhlh/IMMI_holiday_info_polish.html

Ubezpieczenie
Australia jest jednym z bardziej bezpiecznych krajów świata, jednak ze względu na występowanie tam wielu gatunków jadowitych gadów i pajęczaków oraz ryzyko wypadków losowych warto się ubezpieczyć.

Sprzęt
Przygotowanie całego sprzętu na wyprawę to jedna z najważniejszych rzeczy przed długą podróżą. Podobnie jak podczas wypraw w ostatnich latach poruszał się będę na moim rowerze Author Instinct 29-er. To sprawdzona w bojach maszyna po generalnym remoncie i wymianie większości osprzętu. W jednośladzie wymienione zostało ogumienie, cały napęd i klocki hamulcowe. Koła poddano centrowaniu, a piasty smarowaniu. Serwisowi i wymianie oleju poddany został amortyzator i hydraulika hamulców. Stery oraz pedałki SPD zostały przesmarowane. Na koniec standardowo linka tylnej przerzutki zyskała pełny pancerz. Na wyprawę po Australii jadę z przyczepką Extrawheel. W przyczepce mam własną elektrownię w postaci ładowarki i dynama w piaście. Na pustynnych odcinkach posiłkował się będę jeszcze PowerBankiem o dużej pojemności. Zabierając przyczepę będę mógł liczyć na zapasową oponę i dętkę, a także dodatkową przestrzeń bagażową na wodę i prowiant.